Efekty leczenia

15 kgŚrednia, przeciętna utrata wagi po zastosowaniu balonu to 15 kg.

Wartość średnia oznacza, że część pacjentów z balonem może schudnąć dużo więcej (np. 30 kg) a część – dużo mniej lub wcale. Zależy to od wielu czynników, opisanych poniżej. Osoby chcące poznać szczegóły muszą przeczytać poniższe wyjaśnienia i doniesienia naukowe.

Kontrolowano wagę 3608 pacjentów z balonem – schudli śr. 14,7 kg

Publikacja z 2007 roku podsumowująca wyniki 15 różnych badań na temat stosowania balonu żołądkowego Orbera wskazuje, że w grupie 3.608 chorych średni ubytek wagi w momencie usuwania balonu wyniósł 14,7 kg, co odpowiadało zmniejszeniu wagi o 12% w stosunku do wagi wyjściowej, zmniejszeniu BMI o 5 kg/m2 i zmniejszeniu o 32% nadmiaru wagi (ponad wagę idealną).


Przewaga balonu nad dietą

Zastosowanie balonu Orbera zapewnia znacząco większą utratę masy ciała w porównaniu do stosowania samej diety. W badaniu porównano zmiany wagi u 130 pacjentów. Po 6 miesiącach pacjenci z balonem zmniejszyli swoją masę średnio o 16,7 kg, natomiast osoby na diecie – jedynie o 7 kg. Po 24 miesiącach, te osoby które miały balon żołądkowy nadal ważyły mniej o 11 kg w porównaniu do wagi wyjściowej. Przy samej diecie po 24 miesiącach waga była mniejsza jedynie o 1,5 kg. Znaczy to, że efekt obniżonej wagi utrzymywał się długo po usunięciu balonu Orbera. U pacjentów pozostawały korzystne nawyki żywieniowe, pomimo, że balon był dawno usunięty z żołądka.


Balon pomaga na choroby współistniejące z otyłością

Balon żołądkowy Orbera korzystnie działa na choroby współistniejące z nadmierną wagą. Przy usuwaniu balonu, po 6 miesiącach odchudzania – normalizacja lub co najmniej poprawa wystąpiła u:

  • 95% pacjentów w zakresie ciśnienia tętniczego,
  • 86% w cukrzycy,
  • w 100% ustąpiły zaburzenia oddychania,
  • w 87% zmniejszyły się bóle stawowe,
  • w 51% poprawił się skład tłuszczy krwi (dyslipidemii).

Ogólnie przy zatosowaniu balonu Orbera w 89% przypadków następuje ustąpienie lub poprawa przebiegu chorób współistniejących z nadmierną wagą.


Zwracam uwagę, że powyżej podana jest wartość średnia utraty wagi ciała. To oznacza, że u części pacjentów waga przy balonie spadła nawet o 30-40 kg a u innych – nie zmieniła się. Oczywiście im większy ubytek wagi tym się bardziej cieszymy i tymi chorymi się nie martwimy. Gorzej z tymi osobami, które nie chudną. Dlaczego tak się dzieje?


Mam balon w żołądku a nie chudnę! Dlaczego?

sad+faceJednym z podstawowych błędów powodujących nadwagę i otyłość jest spożywanie obfitych posiłków późnym wieczorem. Organizm w czasie snu odkłada spożyte kalorie na zapasową tkankę tłuszczową. Wiele osób rozpoczyna dzień od kawy i bez śniadania udaje się do pracy. Jednocześnie wieczorem spożywa jedyny, ale za to bardzo obfity posiłek. Należy to zmienić i wprowadzić racjonalny sposób odżywiania.

Dzięki balonowi żołądkowemu pacjent ma ograniczoną możliwość spożycia obfitego posiłku wieczornego, co pomoże we wprowadzeniu zdrowszego, rozłożonego w czasie sposobu odżywiania. Spożywane w sposób regularny kalorie są wykorzystywane na bieżąco i utrzymują sprawność organizmu, nie powodując odkładania zapasów.


Alkohol to też kalorie i to sporo!alkohol kalorie

Spożywanie więcej niż symbolicznych ilości alkoholu podczas terapii balonem, szczególnie piwa i słodkich drinków, nie jest wskazane – niszczy to efekty leczenia. Podobnie niebezpieczne są napoje energetyzujące (Redbull i jego klony). Każdy z tych napojów zawiera mnóstwo pustych kalorii. Każdy wie, że po alkoholu rośnie apetyt – i to zachęca do zjedzenia dodatkowych porcji. Gdy nie ma wyjścia i dla towarzystwa trzeba wypić alkohol zalecane jest na np. wino wytrawne lub półwytrawne.


Podjadanie zniszczy efekt

podjadanieNastępna grupa pacjentów, którzy nie chudną – pomimo balonu w żołądku – to osoby, które starają się „oszukać balon”. Jedzą pomimo uczucia sytości, piją napoje wysokokaloryczne, umilają sobie życie słodyczami. Balon w żołądku to jedna z metod restrykcyjnych (ograniczających) leczenia nadwagi. Niestety, gdy oszukuje się te ograniczenie – waga nie ulegnie zmianie.


Kto z balonu skorzysta najbardziej?

Z terapii metodą balona żołądkowego najbardziej korzystają osoby aktywne zawodowo. Mogą to być aktywni biznesmeni, którzy nie dbają o zdrowie, nie mają czasu na prawidłowe odżywianie i spędzają wiele godzin w biurze lub w podróży. Prędzej czy później u takich osób zaczyna się problem z nadwagą, a następnie z otyłością. Jedynym ratunkiem – powrotem do zdrowych nawyków, prawidłowej sylwetki oraz odtworzenia prawidłowych nawyków żywieniowych jest zastosowanie balonu żołądkowego.


Niebezpieczne jo-jo

jo-joBłędem jest też oczekiwanie, że balon sam wszystko załatwi: bez ćwiczeń, aktywności fizycznej, nowego spojrzenia na swoje życie i zdrowie. Nawet, gdy waga przy balonie spadnie – za rogiem czeka inne NIEBEZPIECZEŃSTWO. Jest to efekt jo-jo po usunięciu balonu.

Pół roku z balonem to czas na NOWE OTWARCIE. Gdy w tym czasie spada waga – to należy podejść do tego, jak do NOWEJ SZANSY na zdrowie i ładną sylwetkę. To, czym możemy to sobie zapewnić to kompletna, trwała zmiana sposobu odżywiania oraz ćwiczenia fizyczne. Nie chodzi o to by się głodzić i uprawiać maraton, choć czasami byłoby to wskazane.

Warto zacząć od całkowitego odrzucenia słodyczy, przecukrzonych napojów (w tym energizerów) oraz szukania miejsc i okazji do spalania przyjmowanych kalorii – spacerów, kursów tańca, basenu pływackiego, pieszych wycieczek, itd. Gdy ta przemiana się nie dokona – efekt balonu w krótkim czasie może być zniweczony. Wszystko w Państwa rękach, nogach i szczególnie – głowie.


 

sd konsultacje

next